Dzisiaj przedstawiamy Wioletę Jóźwiak, która jest częścią kadry szkoleniowej dla grupy konsultacyjnej. Wiola przeprowadzi dwa szkolenia, podczas których, rozwinie temat samorzecznictwa oraz wyjaśni jak monitorować i audytować dostępność 🙂
Kim jest Wiola? 👇
Koordynatorka ds. Dostępności Muzeum Historii Żydów Polskich, Członkini Zarządu Fundacji Akacja, liderka dostępności w Sieci Liderów i Liderek Dostępności.
Od ponad 10 lat podejmuje działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Współpracowała m.in. z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, była członkinią zespołu monitoringowego w projekcie „Administracja centralna na rzecz Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami”. Efektem projektu były raporty, które zawierały rekomendacje obejmujące m.in. takie obszary dostępności jak: architektoniczny, informacyjny i zatrudnienia. Współpracowała także przy realizacji projektów związanych z podnoszeniem świadomości o prawach osób z niepełnosprawnościami: „Pełnosprawny Wyborca” i „TEAD – Tourism Enviroiment Accessibility For Disability”.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koordynuje działania związane z dostępnością Muzeum, dotyczące m.in. infrastruktury, wystaw, komunikacji i oferty programowej. Organizuje wydarzenia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, w tym skierowane do rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością sprzężoną.
W ramach Warszawskiej Akademii Dostępności prowadzi szkolenia podnoszące świadomość dotyczącą funkcjonowania i potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wiedzy z zakresu dostępności przestrzeni, wystaw muzealnych i innych zagadnień związanych z Ustawą o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Uczestniczka 10 edycji programu Women’s Institute on Leadership and Disability (WILD) realizowanego przez Mobility International USA, którego celem jest wzmocnienie kompetencji liderskich i budowanie międzynarodowej sieci kobiet z niepełnosprawnościami zaangażowanych w poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami w swoich krajach.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #NOWEFIO.